Podsumowanie 17. kolejki.

Za nami już 17. seria zmagań na boiskach B Klasy, w miniony weekend zostało rozegranych siedem spotkań. Pomimo tego, że do końca sezonu pozostało jeszcze 9 kolejek, to wykształtowała się już grupa zespołów, która powalczy o drugie miejsce premiowane awansem do Klasy A.

Pozycja lidera pozostaje bez zmian już od 2. kolejki rozgrywek, a Olimpia Poznań, o której właśnie mowa w niedziele postawiła kolejny krok do mistrzostwa rozbijając w Kiszkowie Wełniankę 7:2. Olimpia, która nie ustrzegła się błędów w defensywie do przerwy prowadziła 4:2. W drugiej części meczu jedną z bramek dla poznaniaków zdobył powracający po kontuzji Damian Nawrocik, dla którego był to ligowy debiut w barwach IKP. Olimpia zwyciężyła 12 raz rzędu i do zdobycia mistrzostwa brakuję jej 13 punktów, natomiast piłkarze z Kiszkowa przegrali trzeci mecz z rzędu i do 12. w tabeli Fary Pelikan Żydowo tracą już pięć punktów. Żydowo powiększyło przewagę nad Wełnianką dzięki wyjazdowemu zwycięstwu z outsiderem ligi Jadwiżańskim Poznań 3:1. JKS już raczej nie zrealizuje planu wydostania się z ostatniej pozycji w stawce. W kontekście walki o awans ważne zwycięstwo odniósł Piast Łubowo, który zdecydowanie pokonał przed własną publiczności KS Szczytniki 5:2. Przerwa Świąteczna źle podziałała na Szczytniki, które wcześniej wygrały trzy wiosenne spotkania. Piast wskoczył na trzecią lokatę dzięki potknięciu Lechity Kłecko, który niespodziewanie uległ na własnym terenie GKS Gułtowy 1:2. Festiwal niewykorzystanych okazji zwłaszcza w drugiej połowie meczu zemścił się na gospodarzach tego meczu. Kłecczanie były niepokonani na własnym stadionie od września 2016r, jednak ta klęska może ich dużo kosztować w ostatecznym rozrachunku. Druga porażka z rzędu sprawiła, że Lechita spadł na czwarte miejsce, a na jego pozycję wskoczył KS Łopuchowo. Drużyna z Łopuchowa zwyciężyła z pozostającymi w walce o awans Błękitnymi Owińska 2:1. Błękitni w tej chwili tracą cztery punkty do miejsca dającego awans i jeśli za dwa tygodnie nie sięgną po trzy oczka w meczu z Piastem Łubowo, to chyba będą musieli zapomnieć o awansie w tym sezonie. Przemysław Poznań mimo prowadzenia w derbowym pojedynku z FC Poznań, przegrał 1:2. Postawa piłkarzy Przemysława w rundzie wiosennej sprawiła, że zespół wypadł z stawki walczącej o awans. Ciekawy mecz odbył się również w Swarzędzu, gdzie miejscy Meblorz podejmował Lotnika Poznań. Przy stanie 2:1 dla Meblorza sędzia zawodów wyciągnął po czerwonej kartce dla zawodników obydwu drużyn i tym samym piłkarze ze Swarzędza już trzeci mecz z rzędu musieli kończyć w osłabieniu. Dosłownie pięć minut po tym zdarzeniu Meblorze zdobyli trzecia gola, a dwanaście minut później dołożyli jeszcze jednego. Lotnik był w stanie odpowiedzieć tylko jednym trafieniem i mecz zakończył się zwycięstwem gospodarzy 4:2
W 17. kolejce padło aż 35 bramek, co daje średnią równo pięciu trafień na mecz. Już za tydzień B Klasowi piłkarze będą mogli poczuć się jak zawodowi gracze, ponieważ czekają ich trzy mecze w przeciągu tygodnia. Z pewnością ten tydzień da nam kilka odpowiedzi w kwestii walki o awans, a być może nawet wyłoni nam już nowego mistrza ligi.